KADULJA U DENTALNOJ MEDICINI

Završni rad

Stručni članak  iz područja operativnih poslova dentalnog asistenta u specijalističkoj ordinaciji parodontologije i oralne medicine

Autor: Dora Bralić, ZDRAVSTVENA ŠKOLA SPLIT, 2016./17.

Mentor: dr.med.dent., Tonči Težulat, strukovni nastavnik 

1. UVOD 

Cilj ovog rada je primjena  spoznaja o kadulji u svakodnevnom radu dentalnih asistenata u  našoj profesiji. Ova znanja mogu pomoći kod skrbi o pacijentu, olakšati pojedine slučajeve, te tako ubrzati njhovo liječenje.

Spoznaje o ljekovitosti kadulje dentalni asistent može iskoristiti tijekom svog rada u ordinaciji opće prakse, specijalističkoj ordinaciji ali i u promicanju oralnog zdravlja, prevenciji i liječenju oralnih bolesti.

Uporaba  ljekovitog i jestivog bilja ima dugu i bogatu povijest. Unatoč napretku  suvremene medicine, tradicija liječenja biljkama zadržala se u narodu i do danas. Čovjek poseže za ljekovitim biljem iz vrta, livada, grmova, šuma i na taj način uklanja simptome. Danas se sve više teži zdravom načinu  života te se pristupa biljkama kao osnovi zdrave prehrane jer one sadrže sve tvari koje su ljudskom organizmu potrebne za odvijanje normalnih tjelesnih funkcija.

 

Ključne riječi : kadulja, zdravlje, ljekovito bilje, salvia, eterično ulje.

2. OPĆENITO O KADULJI

Vrste :

  • Salvia officinalis L. – Kadulja, ljekovita kadulja
  • Salvia triloba L. Fil. – Grčka kadulja
  • Salvia sclarea – Muškatna kadulja
  • Salvia nemorosa L.- Stepska kadulja
  • Salvia splendens – Plamena kadulja
  • Salvia glutinosa L. – Ljepljiva kadulja

Porodica : Lamiaceae – usnače 

2.1. Ljekovita kadulja

2.1.1. Izgled ljekovite kadulje (Salvia officinalis)

Ljekovita kadulja je višegodišnji polugrm, visine 30-70 cm, s drenastom stabljikom i jakim korijenom. Stabljika je slabo razgranana ili uopće nije razgranana. Donji  dijelovi stabljike su drvenasti, a gornji zeljasti. Listovi su uski, eliptični i na dugoj peteljci. Na stabljici se razvijaju nasuprotno. Listovi pri dnu stabljike su bez uškastih lisaka. Ljubičasti se cvjetovi razvijaju na vrhu ogranaka u obliku prividnih klasova. Čaška je izrazito dvousnata, a njezini su zupci produljeni. Cijela je biljka prekrivena gustim dlakama, pa je sivozelene do srebrenaste boje. Cvjetovi su odlična paša pčelama, a dobiveni med je prvorazredne. Plod je kalavac koji se dijeli u četri oraščića. Miris listova je poput kamfora, aromatičan, a okus je trpak, mirisan i pomalo gorak.Vrijeme cvatnje kadulje se proteže ranije u svibnju, lipnju te kroz srpanj. Ljekoviti dijelovi biljke su listovi (Folia Salviae) koji se odvajaju poslije cvatnje tako da se prerežu stabljike te se s njih skine list i stavi na sušenje na prozračno mjesto u hladu. List kadulje poslije sušenja mora biti potpuno čist, bez vršnih dijelova stabljike i bez drugih primjesa. Čišćenje kaduljinog lista u većim količinama obavlja se strojevima za čišćenje. Od čitave biljke kadulje dobiva se destilacijom kaduljino ulje (Oleum Salviae) (1) (23).

2.1.2. Stanište ljekovite kadulje (Salvia officinalis)

Ljekovita kadulja raste u području Sredozemnog mora, a uzgaja se u nekim zemljama Europe (uzgoj kadulje u Mađarskoj, Njemačkoj, Francuskoj). Kao samonikla biljka raste na kamenitom tlu po našem priobalju i po otocima, pokrivajući često prostrane površine tla poput saga (na otoku Pagu). Kadulja raste po razdrobljenom kamenju, među kojim ima zemlje crljenice koju veže svojim drvenastim korijenjem da je ne raznesa ledena i jaka bura. Ljekovita se kadulja svrstava među prve čuvare tla na cijelom našem primorskom području, a zalazi dosta visoko i duboko u unutrašnjost krškog podrčja ( na Velebitu, Veliko Rujno i do 1000 m nadmorske visine) (1).

 

2.2. Grčka kadulja

2.2.1. Izgled Grčke kadulje (Salvia triloba)

Salvia triloba je višegodišnji polugrm, do 1,5 m visok, s više ili manje razgrananom stabljikom. Listovi grčke kadulje morfološke su vrlo slični listovima S .officinalis . Izrazito zašiljeni listovi su duguljasto jajoliki, 0,8-5 cm dugi i 0,4-2 cm široki. Stabljika i listovi gusto su prekriveni trihomima, pa je stabljika sivozelena, a listovi bijeli. Više je trihoma na donjoj nego na gornjoj strani lista. Kod grčke kadulje na bazi lista razvijaju se obostarno mali listovi u obliku uha i imaju jednaku boju i izgled povšine kao i glavni list od kojega katkad nisu odvojeni. Stariji listovi postaju zelenožuti, kožasti, manje dlakavi i s jače istaknutom nervaturom. Listovi grčke kadulje intezivna su aromatična mirisa.Cvjetovi su ljubičaste boje. Cvat se sastoji od četri do šest cvjetnih pršljenova (1).

2.2.2. Stanište Grčke kadulje (Salvia triloba)

Grčka kadulja raste na krškim i grmovitim mjestima Grčke do Palestine (na Kreti, Cipru), ima je  u Italiji, a prenesena je i u Alžir. U Hrvatskoj je Salvia triloba nađena na otoku Visu, na lokalitetu Velo Polje, u okolici Komiže. Biljke rastu oko 30 m udaljene od morske obale i na nadmorskoj visini od približno 50 m (1).

Kadulja s ovog lokaliteta farmakobotaničkim i farmakokemijskim istraživanjem se uspoređivala s vrstom Salvia triloba grčkog podrijetla (uzorci s otoka Krete). Eterično ulje je analizirano metodom plinske kromatolografije pa je utvrđeno kako je kemijski sastav odgovarao kemijskom sastavu grčke kadulje.

Nekoliko je pretpostavki kako je grčka kadulja dospjela na otok Vis. Prva kaže kako su je uzgajali stari Grci za vrijeme kolonizacije otoka Visa. Druga nam govori o tome kako su je donijeli viški brodovi na povratku iz Grčke zajedno sa zemljom. U Grčku su odvozili vino i maslinovo ulje. Na povratku su brodovi bili bez tereta i lakši, a da ih debelo more ne valja, ukrcavali su zemlju. Pretpostavlja se da su neke druge vrste donesne na taj način na naše otoke i u priobalje, a pripadaju grčkoj flori (Salvia peloponnesiaca, Micromeria graeca – grčka bresina, Organum heracleoticum L.) (1).

2.3. Muškatna kadulja

2.3.1. Izgled muškatne kadulje/žalfije (Salvia sclarea)

Muškatna kadulja ili muškatna žalfija (Salvia sclarea L.) je višegodišnja biljka iz porodice usnača (Lamiaceae). Stabljika je uspravna, u gornjem dijelu razgranata, visoka do 120 cm. Prizemni listovi su skupljeni u rozetu, jednostavni su, imaju peteljku, široki su i dugi do 20 cm, gusto obrasli bijelim dlačicama, te su mekani na dodir. Listovi uzduž stabljike su nasuprotni, imaju kraću peteljku ili su sjedeći, manji su s nepravilno nazubljenim listovima. Cvjetovi su dvospolni, dugi 2-2, 5 cm, bijeli do rozobijeli, ugodna mirisa, skupljeni su u pršljenaste cvatove koji čine duguljaste klasove (21).

2.3.2. Stanište muškatne kadulje/žalfije (Salvia sclarea)

Prirodno raste na području južne Europe i sjeverne Afrike oko Mediterana, te u srednjoj Aziji. Raste na sunčanom, suhom i kamenitom području do 900 metara nadmorske visine. Za uzgoj traži laganu, neutralnu zemlju dobre strukture na mjestu s jako puno sunca, posebice radi stvaranja eteričnog ulja. Prve godine stvara samo prizemnu rozetu listova, a druge godine stvara cvijet i onda odumire. Razmnožava se sjemenom, samostalno se lako rasije, te uz matičnu biljku raste mnogo mladih biljaka (21).

2.4. Stepska kadulja (Salvia nemorosa L)

2.4.1. Izgled stepske kadulje (Salvia nemorosa L)

Stepska kadulja (Salvia nemorosa L.) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice (Lamiaceae). Stabljika je uspravna, obično u gornjem dijelu razgranata, naraste do 60 cm visine. Listovi su uski i dugi. Donji listovi nalaze se na peteljci i brzo uvenu. Cvjetovi su dvospolni, tvore tanke klasaste cvatove. Vjenčić je sastavljen od plavoljubičastih latica s dlakama. Čaška je dvousnata, zvonastog oblika. Dva prašnika nalaze se ispod gornje usne. Cvate od svibnja do srpnja. Plod je kalavac koji se dijeli na četri tamnosmeđa plodića (2).

2.4.2. Stanište stepske kadulje (Salvia nemorosa L)

Rasprostranjena je na području srednje i jugoistočne Europe te jugozapadne Azije. Raste na livadama, suhim travnjacima, u svijetlim listopadnim šumama, do 1000 m nadmorske visine. Ugrožena je vrsta i strogo zaštićena (2).

2.5. Plamena kadulja (Salvia splendens)

Ime roda Salvia potječe od latinske riječi salvus (zdravlje), zbog ljekovitih svojstava nekih biljaka u rodu. Ime vrste splendens znači sjajan, blještav.

2.5.1. Izgled Plamene kadulje (Salvia splendens)

Plamena kadulja je trajna zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae). Stabljika je uspravna, razgranata, u gornjim dijelovima prekrivena finim dlačicama. Listovi su u parovima, srcolikog oblika, ušiljenog vrha i nazubljenih rubova. Rastu na dugim peteljkama, može narasti do 7 cm dužine i do 5 cm širine. Cvjetovi su po 2-6 skupljeni u pršljenovima, gusto se stvaraju u gornjem dijelu biljke. Cjevastog su oblika karakterističnog za usnače i izrazito jarke crvene boje. Cvatu od svibnja do rujna (3).

2.5.2. Stanište Plamene kadulje (Salvia splendens)

Podrijeklom je iz Brazila, gdje raste na planinskom području između 2000 – 3000 m nadmorske visine. Zbog velike topline i vlage, biljke u divljini narastu do 130 cm visine. Uzgaja se u umjerenim i tropskim područjima širom svijeta kao ukrasna biljka, u Europu je unešena početkom 19. stoljeća. Kod nas se uzgaja kao jednogodišnja biljka jer ne podnosi niske temperature (3).

2.6. Ljepljiva kadulja (Salvia glutinosa L.)

2.6.1. Izgled Ljepljiva kadulja (Salvia glutinosa L.)

Ljepljiva kadulja je trajna zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae). Stabljike su uspravne, jednostavne ili razgranate, četverobridne, narastu do 60 cm visine. Karakteristično za ovu vrstu kadulje su veoma ljepljive žljezdaste dlake u gornjem dijelu stabljike. Listovi su krupni, ovalni, dužine 8-16 cm, širine 5-12 cm, naglo, na obje strane dlakavi, nalaze se na do 12 cm dugim, dlakavim peteljkama. Cvjetovi su dvospolni, žute su boje sa smećkastim linijama u unutrašnjosti. Čaška je ljepljivo dlakava, duga 10-18 mm. dva prašnika, vjenčić je dug oko 2 cm, sastavljen od dvije usne, gornje koja je široka i savinuta, te donje koja ima tri režnja i tamne šare a srednji režanj je nazubljen i povijen prema dolje. Cvate od srpnja do rujna. Plod je kalavac koji se dijeli na smeđe, glatke plodiće dužine do 4 mm (4).

2.6.2. Stanište ljepljive kadulje (Salvia glutinosa L.)

Prirodno je rasprostranjena na području središnje i istočne Europe te zapadne Azije. Staništa su joj sjenovita ili polusjenovita mjesta, raste na svježem, hranjivom, humusnom tlu u listopadnim i mješovitim šumama, od nizina do 1600 m nadmorske visine (4).

3. Sušenje kadulje

 Sušenje je najjednostavniji i najčešći oblik konzerviranja ljekovitog i aromatičnog bilja. Nepravilno osušeno bilje, koje ime veću količinu vlage od dozvoljene (8-12 %), lako se kvari, potamni i postaje ne upotrebljivo. Sušenjem se treba sačuvati boja i kemijski aktivni elementi.Temperatura sušenje ovisi o vrsti aktivnih elemenata koje biljka sadrži. Prema dosadašnjim saznanjima ne preporučuje se sušenje aromatičnog bilja iznad 40-55˚ C , jer se isparavanjem vode gubi eterično ulje (5).

Na osnovi izvora topline razlikujemo prirodno i umjetno sušenje. Umjetno sušenje može biti s hladnim, toplim i vrućim zrakom.

3.1 Prirodno sušenje

Sušenje vani, pod vedrim nebom, najstariji je način sušenja i često se koristi prilikom sušenja samoniklog ljekovtigo bilja. Nedostatak ovog načina sušenja je potreba za velikim prostorom te zavisi o vremenskim prilikama (sunce, kiša, vjetar). Listovi i cvjetovi uglavnom se suše u tankom sloju na daskama u hladu te na vjetru. Prilikom sušenja treba izbjegavati često prevrtanje da ne bi došlo do drobljenja i usitnjavanja materijala. Ukoliko su biljke raspoređene u debelom sloju materijal se može zapaliti. Dužina sušenja uvelike ovisi o vremenskim prilikama (5).

3.2. Umjetno sušenje

Zbog vremenskih prilika prirodno sušenje može trajati vrlo dug period, vlažno i kišovito vrijeme može uzrokovati oštećenje biljnog matrijala. U termičim prostorima za sušenje vrijeme sušenja traje svega nekoliko sati dok u modernijim i do nekoliko minuta.Sušenje hladnim zrakom traje 8 do 20 dana.Pri sušenju tolim zrakom mogu se ugađati važni čimbenici kao što su temperatura (40-80˚ C ), relativna vlažnost i brzina protoka zraka. Vrijeme sušenja traje nekoliko sati. Sušenje vrućim zrakom zahtjeva temperaturu od 200 do 1000˚ C, a traje svega 2-5 minuta (5).

3.3. Odvajanje eteričnog ulja

Prilikom sušenja, biljka se konzervira tako da se njezin materijal dehidrira, dok se destilacijom iz biljaka izdvajaju eterična ulja. Eterična ulja su isparavajući proizvodi, ugodnog mirisa, koji se slabo otapaju u vodi, a iz biljke se mogu izdvojiti vodenom parom na oko 100˚ C. Eterična ulja se nalaze u raznim biljnim organima kao što su cvijetovi, listovi, plodovi, korjenje…

Najčešći način dobivanja eteričnog ulja je hidrodestilacija. Ovom metodom je moguće izdvajanje velikih količina biljnog materijala za proizvodnju električog ulja (5).

4. Svojstva  kadulje

 Kadulja je biljka nevjerojatno širokog spektra djelovanja.

Tako kadulja djeluje :

  • snažno protuupalno, antivirusno, antibakterijsko i protugljivično djelovanje
  • snažan je antioksidans te vjerojatno najbolji čistač i stimulator limfe
  • jača cirkulaciju
  • odličan je hormonalni regulator (pogotovo kod žena – zbog svog estrogenu sličnog djelovanja)
  • lipolitičko, adstringentno i spazmolitičko djelovanje
  • ima dobre analgetičke učinke (6).

 

Kadulja u sebi sadrži preko 60 različitih spojeva i supstancija koje sinergijski djeluju na različite vrste problema. Uništava i sprječava razmnožavanje bakterija u našim ustima. Ljekovita kadulja u sebi sadrži supstance koje ubrzavaju zacjeljivanje rana. Kadulja liječi afte, ranice u ustima te sprječava naticanje i krvarenje desni. To u konačnici dovodi do oporavka gingive, a samim time i do učvršćivanja zubi (22).

5. Liječenje kaduljom

Dokazano je da  kadulja ima antibakterijsko, antivirusno i antifungicidno djelovanje.

Protupalno djeluje na način da pomaže kod bolesti usne šupljine, grla i krajnika.Kao ekspektorans djeluje kod kašlja, hunjavice, bronhitisa, prehlade i gripe. Kao hormonalni regulator djeluje na mjesečnicu i hormonalne teškoće u žena. Pomaže kod neuroze i depresije. Regulator je znojenja u bolesti kao i u pubertetu, adolescenciji i klimakteriju. Poboljšava pamćenje i može spriječiti Alzheimer. Koristi kod kožnih bolesti, liječi gnojne rane i čireve. Blagi je afrodizijak.

Priprema se u obliku čaja, oparka, tinkture, ulja, kupke, obloga, rakije i vina. Čaj i oparak najčešći su pripravci kadulje za liječenje zdravstvenih tegoba (15).

6. Primjena pripravaka od kadulje u parodontologiji

Klimavi i labavi zubi, te osjetljivi i natečeni desni i njihovo krvarenje – sve su to simptomi uznapredovalog  parodontitisa koja je vrlo podmukla ali česta bolest. Za liječenje parodontitisa koristi se čaj od kadulje koji grgljanjem u ustima oslobađa svoje ljekovite sastojke.

Počinje blagim simptomima, tako da većina ljudi niti ne zna da ima parodontitis sve dok ne bude u krajnjoj fazi kada ju je puno teže izliječiti (7).

Kako bi se ubrzao proces zacjeljivanja i oporavka od parodontitisa, uz dobru higijenu  preporučuje se i korištenje različtih prozvoda na bazi kadulje. Kadulju kao osnovni sastojak možemo naći u mnogim pastama za zube, tabletama za grlo i raznim drugim pripravcima s kojima se tretira usna šupljina (7).

7. Primjena pripravaka od kadulje u oralnoj medicini

Bavi se dijagnostikom i liječenjem bolesti i njihovih simptoma koje se primarno javljaju na sluznici usne šupljine.

Afte su bolne ranice u ustima koje se mogu pojavljivati učestalo, čak i nekoliko puta godišnje. Nastaju na svim djelovima sluznice usne šupljine osim na tvrdom nepcu i desnima.

Kako bi ubrzali proces zacjeljivanja i oporavka od ovog bolnog i iritirajućeg problema, pomaže nam jedna od najljekovitih biljka na Zemlji poznata kao ljekovita kadulja ili lat. Salvia officinalis (8).

Iako nije najbogatiji biljni izvor adstrigenta, kadulja, odnosno čaj od kadulje, jedan je od najpoznatijih lijekova za afte. Kadulja je antiseptik, te ona svojim djelovanjem smiruje  i liječi upalu. Nuspojave koje se javljaju kod prevelike konzumacije čaja s kaduljom su grčevi (20).

8. Proizvodi na osnovi kadulje

8.1. Čaj od kadulje

 

Čaj od kadulje je prirodni antiseptik.

Sastojci čaja od kadulje : kadulja, list (Salvia officinalis, follum) 100%

Čuvati na hladnom i tamnom mjestu.

Priprema: 2 čajne žličice (3 g) lista preliti s 2 dl kipuće vode, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta, potom procjediti.

Čaj piti 2 puta po jednu šalicu dnevno, najbolje ne zaslađen.

Čaj ima vanjsku i unutarnju (2-3 šalice na dan) primjenu.

Poseban savjet: Čaj od kadulje koristi  za ispiranje upaljene usne šupljine i grgljanje kod upale ždrijela (19).

 

8.2.  Pasta za zube od kadulje (Argital)

Argital paste za zube su 100 % prirodni proizvodi, koji doprinose zdravlju zubi, desni, te usne šupljine. Ovi proizvodi sadrže Argital zelenu glinu, koja ne djeluje kao abraziv, ali zajedno s ostalim sastojcima čisti, tonizira i sprječava propadanje zubi, te stvaranje karijesa. Ne sadrže konzervanse, surfaktante, sladila i fluoride (10).

Ekstrakti žutike, divlje ruže i morska sol djeluju adstrigentno na desni. Kadulja, prirodni glicerin i klorofil daju smirujući učinak na upaljene desni. Kalcij karbonat i kaolin u prahu čiste zube i nježno ih masiraju. Xanthan guma je prirodna sluz koja daje stabilnost proizvodu. Ekstrakt benzoina ima slatkasti miris, te daje okus i aromu pasti. Biološki etilni alkohol koristi se kao otapalo za ekstrakciju biljaka. Dodatak vode omogućuje sklad različitih supstancija u proizvodu.

Ova pasta za zube ne sadrži pjenaste agense, konzervanse, ni boje (10).

8.3.  Salviol antiseptičke tablete za grlo i usta

Sastav: 1 tablete sadržava 70 mg suhog ekstrakta kadulje (Salviae officinalis extractum siccum).

Pomoćne tvari: eterično ulje paprene metvice, celuloza mikrokristalična, laktoza monohidrat silicijev dioksid koloidni bezvodni, magnezijev stearat. telk: san ari n natrij.

Djelovanje i indikacije: list kadulje sadržava eterično ulje, gorke tvari, organske kiseline, trjeslovine i flavonoiđe. Eterično ulje djeluje protuupalno i antiseptički. Trjeslovine djeluju adstringenlno koagulirajući bjelančevine stanica, koje su zbog upalnih procesa nabubrile. Snizuju citolitičke enzime, koji uzrokuju upalu, i na taj način djeluju antiflogistički. Eterično ulje metvice blago hladi smanjuje osjetljivost sluznice i osvježava usnu šupljinu. Salviol se rabi kod upale krajnika i sluznice usne šupljine, pri suhoj sluznici, te kao dopunska terapija pri upali gornjih dišnih puteva. Preventivno se rabi za dezifekciju usne šupljine osobito kod pušača (11).

8.4.  ANGINAL sprej za usta s kaduljom

Anginal sprej s kaduljom je sredstvo za oralnu higijenu i njegu sluznice usne šupljine. Ekstrakt kadulje prirodni je antiseptik. Ublažava grlobolju i pozitivno utječe na tijek upale u usnoj šupljini i ždrijelu. Anginal sprej pomaže uništavanju nepoželjnih mikroorganizama koji podržavaju razvoj paradentoze i uzrokuju loš zadah.

Aktivni sastojci: kadulja, ekstrakti crnoga sljeza, nevena, mažurana te mentol.

Način primjene: rotirajući aplikator staviti u usta, usmjeriti prema grlu ili na tretirano područje i u poluzatvorena usta nekoliko puta stisnuti glavu raspršivača. Nakon primjene (oko 20 minuta) ne piti kako bi aktivne tvari mogle dovoljno dugo djelovati na sluznicu usne šupljine. Sprej upotrijebiti nekoliko puta dnevno prema potrebi (12).

8.5. Melem s kaduljom

Potiče regeneraciju i popravlja samu strukturu kože. Protiv suhe, popucale i napete kože.Sastojci su biljna mast, kadulja, maslinovo ulje, ružmarin, pčelinji vosak. Upotrebljava se tako da se više puta dnevno lagano umasira na željeno mjesto.

Koristi se samo za vanjsku primjenu , čuva se na sobnoj temperaturi do 20*C, te van dohvata djece (13).

9. Kadulja kao konzervans

Radi se kao amara-aromatica pri diseptičkim tegobama, tegobama želudca i crijeva.

Kadulja sama ili s drugim ljekovitim biljkama rabi se u obliku čaja i protiv žučnih smetnji te pri ozljedmama kože od opeklina.

Kadulja ima i estrogeno djelovanje; u pučkoj se medicini kadulja rabi za prestanak laktacije (zaustavlja izljučivanje mlijeka) , te pri tegobama mjesečnog ciklusa.

Uz uporabu u fitofarmaciji, kadulja se mnogo rabi kao začin. Naša se kadulja pod oznakom “Dalmatian sage“ izvozi u velikim količinama u SAD. Rabi se kao začin za mesne i riblje konzerve (to su trajne konzerve,“bez konzervansa“, jer je kadulja prirodni konzervans) (14).

10. Zaključak

 U prošlosti, ljudi su se više oslanjali na znanja lokalnih poznavalaca ljekovitog bilja te je njegova upotreba bila veća. Također, tjerani oskudicom ili željom za bogatijom prehranom, u određenoj su mjeri koristili i samoniklo jestivo bilje, koje je, u usporedbi s današnjom situacijom, tada bilo puno dostupnije, a zbog manjeg zagađenja, sigurnije za primjenu. Moderna znanstvena istraživanja potvrđuju djelotvornost brojnih biljnih vrsta te se sve više ljudi odlučuje za korištenje lijekova koji dolaze iz prirode.

Glavna točka cijelog rada je čaj od kadulje. Preporučila bih ga kod stanja u parodontologiji i oralnoj medicini. Pomaže kod zacjeljivanja rana i bržeg oporavka zahvaćenog područja.

Veliku ulogu u smanjivanju simptoma, te pružanju psihološke i fizičke potpore pacijentu ima dentalni asistent, te je važno poznavanje svih svojstava ljekovitog bilja.

Dakle, higijena usne šupljine, ljekovita kadulja i stomatolog obavezno, dobitna su kombinacija za vaša usta i lijepe zube.

 

Literatura, slike i fotografije

 

  • Kuštrak D. – Farmakognozija i fitofarmacija – Golden marketing, Tehnička knjiga, Zagreb 2005 (1) (14)
  • Gelenčir N. – Prirodno liječenje biljem – Nakladni zavod Znanje, Zagreb 1990
  • Toplak Galle K.- Hrvatsko ljekovito bilje – Mozaik knjiga,

Zagreb 2001

  1. https://kadulja.com/primjena/afte/ (8) (10.03.2017)
  2. http://www.krenizdravo.rtl.hr/zdravlje/biljna-ljekarna/priprema-i-ljekovita-svojstva-caja-od-kadulje (9) (10.03.2017)
  3. http://www.terra-organica.hr/kadulja-prirodna-pasta-za-zube-bez-fluora-za-zdrave-desni.html (10)
  4. http://www.gljz.hr/Default.aspx?sifraStranica=540 (11) (22.03.2017)
  5. http://www.smpharma.net/proizvod/anginal-sprej-za-usta-s-kaduljom (12) (22.03.2017)
  6. http://pto-nekic.com/shop/cijena/kadulja-melem (13) (22.03.2017)
  7. http://dobarzivot.net/zdravlje/ljekovito-bilje/kadulja-sto-lijeci-recepti-za-pripravu-od-caja-rakije-vina-do-umaka-sira-i-cipsa/ (15) (10.03.2017)
  8. http://belosa.info/kadulja-biljka-visestruke-namjene/ (19) (10.03.2017)
  9. http://ordinacija.vecernji.hr/zdravlje/biljke-lijece/afte-izlijecite-zelenim-i-cajem-od-kadulje/ (20) (10.03.2017)
  10. http://www.plantea.com.hr/muskatna-kadulja/ (21) (10.03.2017)
  11. https://kadulja.com/primjena/upala-grla/ (22) (10.03.2017)
  12. http://www.val-znanje.com/index.php/ljekovite-biljke/1093-kadulja-sativa-officinalis-l (23) (10.03.2017)

 

 

Slike i fotografije

  1. Ljekovito bilje – http://web.vip.hr/iscjelitelj.zdenko.vip/bilje.html (23.03.2017)
  2. Ljekovita kadulja – http://www.njuskalo.hr/image-bigger/sjeme-sadnice/ljekovita-kadulja-salvia-officinalis-biljka-spasa-domace-sjeme-slika-46593539.jpg (23.03.2017)
  3. Izgled ljekovite kadulje – http://www.val-znanje.com/images/stories/ljekovitobilje/132-kadulja4.jpg (23.03.2017)
  4. Grčka kadulja – http://www.plantea.com.hr/wp-content/uploads/2017/01/grcka-kadulja-3.jpg (23.03.2017)
  5. Grčka kadulja http://hirc.botanic.hr/EpiSalvia/Images/3_Sfruticosa_Sxauriculata/Sfru_A2.jpg (23.03.2017)
  6. Muškatna kadulja – http://www.arstrade.si/media/SlikeIT/musdkatna.jpg (23.03.2017)
  7. List muškatne kadulje – http://www.plantea.com.hr/wp-content/uploads/2015/01/muskatna-kadulja-23.jpg (23.03.2017)
  8. Stepska kadulja – http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/sjeme-sadnice/stepska-kadulja-slika-51706778.jpg (23.03.2017)
  9. Plamena kadulja – http://www.njuskalo.hr/image-bigger/sjeme-sadnice/ukrasna-crvena-kadulja-salvia-splendens-sjemenke-slika-76246265.jpg (23.03.2017)
  10. Izgled plamene kadulje – http://www.plantea.com.hr/wp-content/uploads/2015/06/plamena-kadulja-2.jpg (23.03.2017)
  11. Ljepljiva kadulja – http://www.plantea.com.hr/wp-content/uploads/2016/08/dsc_8259-27.jpg (23.03.2017)
  12. Izgled ljepljive kadulje – https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/Salvia_glutinosa_Sturm49.jpg/200px-Salvia_glutinosa_Sturm49.jpg (23.03.2017)
  13. Sušenje ljekovitog bilja – https://1.bp.blogspot.com/-4zele9TjFBU/UzsUGf5srHI/AAAAAAAAC3k/g5AMILup-ho/s1600/Su%C5%A1enje-ljekovitog-bilja.jpg (23.03.2017)
  14. Odvajanje eteričnog ulja – http://www.koval.hr/blogeky/ulja/destilacija/images2/destilator-7.jpg (23.03.2017)
  15. Čaj od kadulje – https://kadulja.com/wp-content/uploads/salica-caja-ljekovite-kadulje.jpg (23.03.2017)
  16. Pasta za zube s kaduljom Argital – http://shop.naturala.hr/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/p/a/pasta-za-zube-kadulja-argital.jpg (23.03.2017)
  17. Antiseptičke tablete za grlo i usta Salviol – http://www.gljz.hr/userFiles/upload/pripravci/SALVIOL%20preview.jpg (23.03.2017)
  18. ANGINAL sprej za usta s kaduljom – http://www.smpharma.net/wp-content/uploads/2015/03/kaduljasprej.png (23.03.2017)
  19. Melem s kaduljom – http://pto-nekic.com/images/shop/7494/kadulja-melem-50.jpg (23.03.2017)
  20. Kadulja – https://kadulja.com/wp-content/uploads/salvia-galerija-35.jpg (23.03.2017)

 

Leave a Reply